SIDC
Obsah:
Jednotný vnitrodenní trh s elektřinou ('SIDC') představuje přeshraniční propojení jednotlivých vnitrodenních trhů v rámci celé Evropy. Zjednodušeně řečeno, kupující a prodávající elektrické energie (tzv. účastníci trhu) jsou schopni v rámci celé Evropy nepřetržitě obchodovat s elektřinou, a to i v průběhu dne, kdy je tato elektřina potřeba. Integrovaný vnitrodenní trh zvyšuje celkovou efektivitu vnitrodenního obchodování díky:
- podpoře účinné hospodářské soutěže,
- navýšení likvidity (tj. usnadnění rychlého nákupu a prodeje elektřiny bez vlivu na její cenu),
- umožnění snadnějšího sdílení výrobních zdrojů v celé Evropě a
- možnosti účastníků trhu snadněji reagovat na neočekávané změny ve spotřebě nebo na případné výpadky dodávek elektrické energie.
S vyšším množstvím obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární elektrárny, se zvyšuje i volatilita trhu. Účastníci trhu musí stále častěji obchodovat v co nejkratším čase před fyzickou dodávkou elektřiny. Je tomu tak proto, že pro účastníky trhu je stále obtížnější udržení rovnováhy po uzavření denního trhu (tj. dodávat správné množství energie). Dosažení vyrovnané pozice co nejblíže hodině dodávky je přínosné pro účastníky trhu i pro energetické systémy, a mimo jiné také přispívá ke snížení rezerv a tím i souvisejících nákladů.
Vnitrodenní trh je od 13. června 2024 rozdělen na kontinuální vnitrodenní trh ('VDT') a vnitrodenní aukce ('IDA, ' Intraday Auction, které kontinuální vnitrodenní trh doplňují.
Obrázek 1 - Rozdělení vnitrodenního trhu
Nominovaní organizátoři trhu s elektřinou a provozovatelé přenosových soustav úzce spolupracují na efektivním a úspěšném provozu SIDC.
Parametry obchodování na vnitrodenním trhu jsou uvedené zde.
Vývoj SIDC je důležitý pro všechny strany zapojené do projektu. Zde uvádíme seznam klíčových kroků budoucího vývoje za účelem rozšíření a zlepšení účinnosti SIDC:
- Aktuálně se intenzivně pracuje na umožnění alokace přeshraničních kapacit jak pro kontinuální VDT, tak pro vnitrodenní aukce na bázi výpočtu založeného na fyzikálních tocích – tzv. Flow-based metoda.
- Prioritou zůstává rovněž rozšiřování SIDC o další oblasti a nové subjekty.
- V dlouhodobějším horizontu se uvažuje o řešení zohledňující ztráty na kabelech High-Voltage Direct Current ('HVDC').
Přechod na 15min. rozlišení na vnitrodenním trhu
Přechod na 15minutové rozlišení na vnitrodenním trhu (VDT a IDA) probíhá v rámci jednotlivých zemí SIDC ve vlnách, jak je vyobrazeno na následujících obrázcích.
Obrázek 2 - Přechod na 15minutové rozlišení v rámci SIDC (změny od 1. 7. 2024)
Obrázek 3 – Přechod na 15minutové rozlišení v rámci SIDC (plánované změny od 6. 11. 2024)
Obrázek 4 - Přechod na 15minutové rozlišení v rámci SIDC (plánované změny od ledna 2025)
Obrázek 5 - Přechod na 15minutové rozlišení v rámci SIDC (plánované změny od 18. března 2025)
SIDC – Kontinuální vnitrodenní trh (VDT)
SIDC – Kontinuální vnitrodenní trh je společná iniciativa nominovaných operátorů trhu s elektřinou ('NEMOs') a provozovatelů přenosových soustav ('TSOs'), která umožňuje kontinuální přeshraniční obchodování napříč Evropou. Jedná se o pokračování projektu XBID (tzv. Cross Border Intraday), který v červnu 2018 představil technické řešení pro vytvoření jednotného vnitrodenního trhu prostřednictvím platformy vnitrodenního kontinuálního obchodování. SIDC umožňuje integraci a rozšiřování energetických sítí v celé Evropě. Toto technické řešení bylo spuštěno 12. a 13. června 2018 ve 14 zemích Evropy a o rok později oznámily strany projektu úspěšný první rok provozu. Následující tiskové zprávy přibližují tyto události detailněji:
Projekt reagoval na potřeby trhu vytvořením transparentního a efektivnějšího kontinuálního obchodního prostředí, které umožňuje účastníkům trhu snadno zobchodovat jejich vnitrodenní pozice napříč jednotlivými trhy EU, a to bez nutnosti explicitní alokace přenosové kapacity.
Samotné technické řešení je založeno na společném IT systému:
- s jednou sdílenou knihou pokynů (Shared Order Book, 'SOB'),
- modulem pro řízení kapacity (Capacity Management Module, 'CMM') a
- modulem pro přeshraniční přenos (Shipping Module, 'SM').
To znamená, že nabídky pro kontinuální párování zadané účastníky trhu v jedné zemi mohou být spárovány s nabídkami zadanými v jakékoli jiné zemi. Nabídky mohou být spárovány, pokud jsou zadány v rámci zemí projektu a pokud je splněna podmínka dostatečné přenosové kapacity.
Řešení podporuje implicitní kontinuální obchodování (tj. alokována je kapacita a elektrická energie) i explicitní kontinuální obchodování (tj. alokována je pouze kapacita; tato možnost se poskytuje pouze na žádost vnitrostátních regulačních orgánů). Veřejný popis algoritmu pro párování při kontinuálním obchodování je k dispozici v anglickém jazyce zde: Public Description of the Continuous Trading Matching Algorithm.
Detaily fungování SIDC – kontinuálního vnitrodenního trhu naleznete pod tímto odkazem. SIDC – kontinuální vnitrodenní trh je v souladu s cílovým modelem EU pro integrovaný vnitrodenní trh uvedeným v Nařízení CACM.
V případě, kdy je nemožné se účastnit kontinuálního vnitrodenního trhu v rámci SIDC, nabízí operátor trhu pro účastníky trhu možnost záložního lokálního řešení párujícího nabídky pouze v rámci ČR.
Geografický rozsah SIDC
Kontinuální VDT se v rámci SIDC rozšiřoval v jednotlivých vlnách. První vlny spuštění se v červnu 2018 zúčastnilo 14 zemí.
Ve dnech 19. a 20. listopadu 2019 se OTE, a.s., jako nominovaný organizátor trhu s elektřinou v ČR, a ČEPS, a.s., jako provozovatel přenosové soustavy v ČR, spolu s obdobnými subjekty v dalších šesti zemích Evropy, připojili k SIDC v rámci druhé vlny spuštění. Tím došlo k propojení 21 evropských zemí.
Postupné rozšiřování propojeného kontinuálního VDT ilustruje následující obrázek:
Obrázek 6 - Ukončené vlny rozšíření SIDC (dostupné na stránkách NEMO Committee zde)
SIDC – Vnitrodenní aukce ('IDA')
Vnitrodenní aukce byly od 13. června 2024 zavedeny v rámci jednotného vnitrodenního trhu s elektřinou v EU na základě rozhodnutí č. 01/2019 o schválení Metodiky pro stanovení ceny za vnitrodenní kapacitu mezi zónami Agenturou pro spolupráci energetických regulačních orgánů ('ACER').
Pojmem vnitrodenní aukce ('IDA') označujeme implicitní vnitrodenní aukci uskutečněnou v rámci jednotného (vnitrodenního) evropského trhu s elektřinou za účelem přidělení dostupné vnitrodenní přenosové kapacity pomocí mechanismu propojení trhů mezi jednotlivými nabídkovými zónami. Vnitrodenní aukce doplňují stávající kontinuální vnitrodenní obchodování v rámci jednotného trhu.
Účelem zavedení vnitrodenních aukcí je harmonizace výpočtu a alokace přenosových kapacit na vnitrodenním trhu a ocenění vnitrodenních přeshraničních kapacit tak, aby reflektovaly jejich nedostatek v daném čase a vysílaly tím trhu adekvátní cenový signál.
Mezi zapojené entity do vnitrodenních aukcí patří nominovaní organizátoři trhu s elektřinou ('NEMO,' Nominated Electricity Market Operator) a provozovatelé přenosových soustav ('PPS'), kteří využívají k organizaci vnitrodenních aukcí technické řešení XBID (Cross-border Intraday Coupling), systém PMB (PCR Matcher and Broker) a výpočetní algoritmus Euphemia, nové rozhraní IDA CIP (Intraday Auction Central Interface Point) vytvářející spojení mezi aukčním algoritmem a algoritmem vnitrodenního obchodování, shipping systémy a další regionální systémy.
Formáty zpráv využívaných pro vnitrodenní aukce jsou součástí dokumentace k přechodu na 15min. periodu zúčtování odchylek - odkaz zde.
Ke spuštění vnitrodenních aukcí od 13. 6. 2024 došlo v rámci celé EU, jak zobrazuje obrázek níže.
Obrázek 7 - Geografický rozsah zavedení vnitrodenních aukcí od 13. 6. 2024
Organizace vnitrodenních aukcí
Pro příslušný den dodávky (dále jen 'D') jsou pořádány 3 vnitrodenní aukce v následujícím časovém sledu:
- IDA1: D-1 15:00 pro všechny hodiny dodávky dne D
- IDA2: D-1 22:00 pro všechny hodiny dodávky dne D
- IDA3: D 10:00 pro hodiny dodávky 12:00-24:00 dne D
Detailnější časové schéma je zobrazeno na následujícím obrázku.
Obrázek 8 - Časové schéma vnitrodenních aukcí
Jelikož řešení pro vnitrodenní aukce vychází z platformy denního trhu, zahrnují vnitrodenní aukce obdobné procesy jako denní trh pouze ve zkrácených časových intervalech. Každá vnitrodenní aukce se skládá ze 3 fází:
- Sběr a nahrávání vstupních dat pro IDA, tzv. Pre-IDA fáze / Pre-coupling
- Proces výpočtu výsledků IDA až do momentu jejich validace, tzv. IDA fáze / Coupling
- Nahrávání a zpracování výsledků a dalších výstupních dat IDA, tzv. Post-IDA fáze / Post-coupling
Příprava dat (pre-coupling) probíhá v rámci 20 min přecházejících uzávěře pro zadávání nabídek a sesouhlasení a zveřejnění výsledků, coupling a post-coupling pokryjí 20 min (v mimořádných případech až 30 min) po uzávěrce přijmu nabídek. V rámci vnitrodenních aukcí dále není pro zrychlení celého procesu podporováno plné rozpojení trhů ani druhá aukce.
Dopady na kontinuální obchodování
Možnost obchodovat na kontinuálním vnitrodenním trhu ('VDT') s elektřinou je po dobu, kdy jsou organizovány jednotlivé vnitrodenní aukce (pro IDA1 v čase 14:40 – 15:30, pro IDA2 v čase 21:40 – 22:30 a pro IDA3 v čase 9:40 – 10:30), zachována, avšak v rámci kontinuálního vnitrodenního trhu nejsou dostupné přeshraniční kapacity a po tuto dobu jsou tak nabídky obchodovány pouze v rámci dané oblasti dodávky (ČR).
Obchodované produkty
Uvedení vnitrodenních aukcí do provozu proběhlo ve čtvrtek 13. 6. 2024, a to pouze s 60min. produkty. (Více informací je dostupných v tiskové zprávě.) K 1. 7. 2024 došlo v ČR k přechodu na 15min. zúčtovací a obchodní periodu a od tohoto data je možné v rámci vnitrodenních aukcí obchodovat pouze produkty s 15min. granularitou. (Více informací k přechodu na 15min. zúčtovací periodu zde.)
Podporované typy nabídek na vnitrodenních aukcích zahrnují standardní nabídku, profilovou blokovou nabídku, výlučnou skupinu profilových blokových nabídek, propojenou profilovou blokovou nabídku. Další konkrétní parametry obchodování na vnitrodenních aukcích jsou souhrnně uvedeny zde.
Veškeré dostupné informace k vnitrodenním aukcím jsou k dispozici v prezentacích z webinářů konaných za účelem představení změn na krátkodobých trzích s elektřinou v roce 2024/25 v souvislosti se zavedením 15minutové zúčtovací a obchodní periody v ČR a vnitrodenních aukcí.