Pro registrované účastníky a výrobce POZE: Portál CS OTE EN
Sandbox Sandbox2

SDAC

Cílem propojení denních trhů je vytvoření jednotného denního trhu s elektřinou (Single Day-Ahead Coupling, 'SDAC') v rámci celé Evropy. Integrovaný denní trh zvyšuje celkovou efektivitu obchodování díky podpoře účinné hospodářské soutěže, navýšení likvidity a umožnění efektivnějšího využívání výrobních zdrojů v celé Evropě.

Jedná se o iniciativu započatou roku 2020 mezi nominovanými organizátory trhu s elektřinou (Nominated Electricity Market Operator, 'NEMO') a provozovateli přenosových soustav (Transmission System Operator, 'TSO').

SDAC v rámci implementace Nařízení CACM umožňuje přeshraniční obchodování napříč Evropou prostřednictvím implicitních aukcí dodávek elektřiny na následující den, čímž přiděluje omezenou přeshraniční přenosovou kapacitu nejefektivnějším způsobem propojením trhů s elektřinou z různých regionů Evropy pomocí jednotného algoritmu a přičemž současně zohledňuje omezení na přeshraničním spojení a tím maximalizuje přínos.

SDAC spoléhá na řešení Price Coupling of Regions ('PCR') vyvinutého a spravovaného skupinou energetických burz. Projekt PCR je otevřen všem evropským energetickým burzám, které mají zájem se připojit. Podrobnější informace lze najít zde v odkaze.

Projekt PCR je stanoven na základě schváleného MCO plánu (více informací v rámci sekce Spolupráce mezi NEMO) jako výchozí řešení pro implementaci jednotného denního trhu s elektřinou.

 

Geografický rozsah SDAC

Do června 2021 existovaly dva paralelní a v rámci implementace nařízení CACM rovnocenné projekty: Multi Regional Coupling ('MRC') a 4M Market Coupling ('4M MC'). Projekt MRC vnikl v květnu roku 2014 spojením North-Western Europe (‘NWE‘) Price Coupling a regionu South West Europe (‘SWE‘). V listopadu stejného roku došlo ke spuštění projektu 4M MC pokrývající Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Plným tržním propojením těchto projektů byl dne 17. června 2021 završen tzv. DE-AT-PL-4M MC projekt, oficiálně zvaný také Interim Coupling Project ('ICP'). V rámci ICP byla zavedena implicitní alokace kapacit založená na NTC (Net Transfer Capacity) metodě na 6 hranicích (PL-DE, PL-CZ, PL-SK, CZ-DE, CZ-AT a HU-AT hranice).

Na ICP v roce 2022 navázala implementace propojení trhů v rámci projektu Core Flow-Based Market Coupling (Core FB MC) založeného na metodě Flow-Based, který je stanovený v Nařízení CACM jako cílové řešení propojení trhů v rámci Evropy.

 

SDAC.png 

Obrázek 1 - Země zapojené k SDAC k červenci 2024 (dostupný na stránkách NEMO Committee)

Seznam členů SDAC je k dispozici na stránkách výboru NEMO Committee.

 

Jak funguje SDAC

Jednotný denní trh vyžaduje poskytnutí vstupních dat od všech zúčastněných NEMO a TSO. Jedná se konkrétně o nabídky zadané účastníky trhu, přeshraniční kapacity a současná omezení sítě. SDAC dále zajistí vzájemné spojení těchto vstupů pomocí jednotného algoritmu a konečnou validaci a odeslání výstupů, kterými jsou uzavřené obchody, ceny vypořádání a naplánované dodávky. Tyto jednotlivé kroky probíhají v přesných časových intervalech dle závazných procedur a zajišťují optimální ekonomické řešení a vysoký výkon.

Pro výpočet cen elektřiny v celé Evropě a pro implicitní alokaci přeshraniční kapacity se v SDAC používá jednotný algoritmus PCR EUPHEMIA (Pan-European Hybrid Electricity Market Integration Algorithm) tak, jak jej definuje Nařízení CACM (Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení).

Výpočetní algoritmus EUPHEMIA se používá i jako technické řešení v rámci SIDC pro vnitrodenní aukce. Více o vnitrodenních aukcích zde.

Více informací k výpočetnímu algoritmu EUPHEMIA najdete zde.

 

Budoucí vývoj

Bez ohledu na současné využití se algoritmus EUPHEMIA neustále vyvíjí, a to s cílem podpořit další rozšiřování propojení trhů a zajistit vyšší kvalitu výkonu. Mezi hlavní aspekty, na které se při vývoji algoritmu klade důraz, patří zejména následující:

  • geografické rozšíření a růst trhu,
  • požadavky plynoucí z Nařízení CACM na algoritmus: přiměřený výkon, škálovatelnost a opakovatelnost výsledků,
    nové požadavky od zúčastněných subjektů,
  • změny topologie sítě a
    případná kooptimalizace přidělování přenosové kapacity i pro přeshraniční podpůrné služby.

V roce 2019 proto vznikl tzv. Euphemia Lab jako společná iniciativa NEMO a TSO. Jedná se o výzkumný program (Research & Development, ‘R&D’), kde jsou zkoumány různé možnosti zlepšení fungování algoritmu, přičemž výzkum zahrnuje jak základní heuristiku (software), tak hardware – architekturu, či design trhu vč. produktů. Souhrnně lze říci, že v Euphemia Lab se zkoumají možná řešení pro zlepšení cílových indikátorů; prioritou je naplňování požadavků určených v nařízení CACM. Mezi začátkem procesu zkoumání a následným zavedením do produkčního prostředí uplyne většinou minimálně rok, což je dáno zejména potřebou nové funkcionality a důkladného otestování potřebného vylepšení. O výsledcích výzkumného programu jsou pravidelně informovány všechny regulační orgány, agentura ACER a i zúčastněné strany.